Haberler

Haberler > HaberlerGeri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak: “Enerji için Anahtar Ülke Türkiye”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, Türkiye'nin barışa, refaha ve arz güvenliğine katkı sağlayacak tüm projelere desteğinin süreceğini belirterek, "Enerji için anahtar ülke Türkiye sloganını motto olarak belirledik." dedi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 22. Dünya Petrol Kongresi kapsamında yaptığı konuşmada; 9 ay önce gerçekleştirilen 23. Dünya Enerji Kongresi'nden sonra tekrar İstanbul'da bir araya gelindiğini ve söz konusu kongrenin "petrol ve gaz endüstrisinin olimpiyatları" olarak nitelendirildiğini söyledi.


Bu kongrede petrol ve gaz endüstrisine ilişkin birçok konuyu ve gelecekteki imkanları konuşmak için imkan olacağını ifade eden Albayrak, "Aramızda, bu endüstride çığır açmış ve tecrübeli bir profesyonel var. Kendisinin bu endüstriye katkıları anlatmakla bitmez. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'u tebrik ediyorum. Burada 41,5 senelik bir çalışma hayatından bahsediyoruz." diye konuştu.


Albayrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da bu kongreyi sahiplendiği için teşekkür ederek, son yıllarda petrol ve gaz endüstrisine yapılan yatırımlar azalmasına rağmen önümüzdeki yıllarda bu endüstrinin öneminin süreceğini dile getirdi.


Türkiye'nin enerji sektörüne ve yatırımlarına ilişkin önemli bilgiler veren Albayrak, enerji sektöründe hızlı bir talep büyümesi yaşandığını ve son 15 yılda elektrikteki kurulu gücün üç katına çıktığını anlattı.
Albayrak, bu dönemde ortalama yüzde 5 ekonomik büyüme kaydedildiğini ve Türkiye'nin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü ülkeleri arasında lider bir ülke haline geldiğini aktardı.
Bu hızlı büyümede arz güvenliğini sağlamak ve öngörülebilir bir piyasa oluşturmak için yatırım ihtiyacının oluştuğunu vurgulayan Albayrak, şöyle devam etti:


"Türkiye özellikle petrol ve doğalgaz arama ve üretim faaliyetlerini, yatırımlarını artırma hedefindedir. Akdeniz ve Karadeniz’de petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerine odaklanıyoruz. Şu anda Akdeniz’de sismik arama faaliyetleri gerçekleştirmek için yoğun çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Aynı faaliyetleri Karadeniz’de de gerçekleştirmek istiyoruz. Akdeniz ve Karadeniz'de arama faaliyetlerimize odaklandık. Sismik çalışmalarımıza odaklandık. Bunlara müteakip ileri arama ve sondaj faaliyeleri gerçekleştireceğiz. Böylece, arz güvenliğine katkıda bulunacağız."


Tuz gölü depolama tesisinin kapasitesi artırılacak


Türkiye'nin yıllık yaklaşık 50 milyar metreküp doğalgaz tüketimi olduğunu ve 81 ildeki konutlar ile sanayideki tüketicilere gaz sağlayabildiğini anımsatan Albayrak, arz güvenliğini sağlamak adına sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) altyapısı ve yatırımlarını hayata geçirdilerini söyledi.


Türkiye'nin ilk sıvılaştırılmış yüzer LNG ünitesini hayata geçirdiğini ifade eden Albayrak, "Yakında ikinci ünitemizi de faaliyete geçireceğiz. Doğalgaz depolama kapasitemizi de arttırdık. Tabii aynı zamanda gaz depolama kapasitemiz de çok önemli. Tuz gölü depolama tesisi ile yaklaşık 3,1 milyar metreküp depolama kapasitesine ulaştık. Bunu da 2023 yılında 11 milyar metreküpe ulaştırmayı düşünüyoruz." diye konuştu.


Albayrak, Türkiye'nin politik istikrar, iyi yönetişim, tahmin edilebilir piyasa koşulları ve öngörülebilir düzenleyici çerçeve sayesinde ulusal, bölgesel projeler için önemli boyutta özel sektör yatırımlarını harekete geçirdiğini belirterek, şöyle devam etti:


"Enerji diplomasisi ile ne sadece ticari çıkarlar ne de sadece arz güvenliği yönlendirmektedir. Geçmişte algılandığı gibi çatışmaya ve fakirliğe değil, enerjinin barışı sağlayıcı ve refahı destekleyici rolünü vurgulamalıyız. Türkiye bölgesel enerji projeleri için bir oyun kurucu ve güvenilir bir ortak olarak en önemli bölgesel aktörlerden biridir. Barışa, refaha ve arz güvenliğine katkı sağladığı sürece yatırımları desteklemeye devam edeceğiz. Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ve Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) bunun en önemli örneklerindendir. Türk Akımı da bu projelerden biri olarak düşünülebilir. 23. Dünya Enerji Kongresi'nde mottomuzu 'Barış için Paylaş' olarak belirlemiştik. Bu kongrede 'Enerji için anahtar ülke Türkiye" sloganını motto olarak belirledik. Bu etkinliğin, bize çok kapsamlı bir öngörü sağlayacağını düşünüyorum. Bölgesel ve küresel konuları tartışma imkanı bulacağız."

 

Bakan Albayrak'tan Yoğun Enerji Diplomasisi

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 22. Dünya Petrol Kongresi süresince Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ; Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak; Yemen Petrol ve Madenler Bakanı Sayf Muhsin Al-Sharif; Pulitzer ödülü sahibi ve uluslararası danışmanlık şirketi IHS Markit'in Başkan Yardımcısı Daniel Yergin; , Hindistan Petrol ve Doğalgaz Bakanı Shri Dharmendra Pradhan; SUZLON Başkanı Tulsi Tanti; Cezayir Enerji Bakanı Mustapha Guitouni; Mozambik Enerji ve Maden Kaynakları Bakanı Leticia Deusina da Silva Klemens; Dünya Petrol Konseyi Başkanı Jozsef Toth ve IEA İcra Direktörü Fatih Birol ve İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Bakan Albayrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Shell Dünya Başkanı Van Beurden ve BP Grup CEO'su Bob Dudley'i kabul ettiği görüşmelere de katıldı. Albayrak bu görüşmelere yönelik olarak, “kongre kapsamında yürüttüğümüz enerji diplomasisi ile Türkiye'nin enerjide 'anahtar' ülke konumunu güçlendiriyoruz." ifadesini kullandı.

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı, “Türkiye Enerjinin İpek Yolu” mesajı verdi.


İstanbul, dünya enerji devlerine ev sahipliği yapıyor. Dünya Petrol Kongresi İstanbul Kongre Merkezi'nde başladı. "TurKEY for Energy" mottosuyla yapılan kongreye Azerbaycan, Sırbistan, Arnavutluk, Bulgaristan devlet başkanları ile 30'dan fazla bakan ve dünya enerji şirketlerinin CEO'ları katılıyor. Kongrenin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, petrol ve doğalgaz boru hatlarının Türkiye'nin enerji koridoru ve terminali rolünü pekiştireceğini belirterek, "Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol ve Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı projelerini başarıyla tamamladık. Yeni projeler arasında ilk önceliğimiz, Güney Gaz Koridoru'dur. Bunun ana unsuru TANAP'tan ilk aşamada Türkiye'ye 6 milyar metreküp, Avrupa'ya 10 milyar metreküp gaz sevk edilecek. Hat önümüzdeki yılın ortasında faaliyete geçecek. Bu hattın devamı niteliğindeki Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı da 2020'de devreye girecek" dedi. Rusya ile yürütülen Türk Akımı projesine de vurgu yapan Erdoğan, "Tüm tarafların 'kazankazan' anlayışıyla hareket etmesi halinde Doğu Akdeniz ve Irak doğalgazı başta olmak üzere yeni projeleri değerlendirmeye de hazırız" mesajı verdi.


HUZUR VE REFAH İÇİN KULLANILMALI


Son 1-1.5 asırdır güçlü ülke olmanın yolunun enerji kaynaklarına sahip olmaktan geçtiğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu: "Var olduğu coğrafyalarda zenginliğin ve refahın kaynağı olması gereken petrol ve doğalgazı ne yazık ki daha çok savaş, kan ve gözyaşı ile birlikte anmak zorunda kaldık. Bu kaynakların insanlığın huzur ve refahına katkı sağlayacak şekilde kullanılması gerektiğini savunuyoruz." Türkiye'nin artık enerji uzmanları tarafından 'enerjinin İpek Yolu' olarak isimlendirildiğini belirten Erdoğan, "Ülkemiz sahip olduğu imkânlarla, enerjinin ihtilaf değil, barış ve refah kaynağı haline dönüşmesi için gayret gösteriyor" diye konuştu.

 

6 MİLYAR $'LIK YATIRIM YAPILDI 

Enerji sektörüne son bir yılda 6 milyar dolarlık yatırım yapıldığını anlatan Erdoğan, "Yerli kaynaklardan enerji üretimi yüzde 49.3'e ulaştı; bunda yerli kömürün payını yüzde 23'e çıkardık. Yerli kömürün doğa dostu santrallerle ekonomiye kazandırılması için çalışıyoruz" dedi. Önümüzdeki 10 yılda iki kat artacak olan enerji talebini karşılayabilmenin yolunun 2023'e kadar ilave 50 bin megavat kurulu gücü sisteme dahil etmekten geçtiğini anlatan Erdoğan, "6 ana başlıkta politikalar geliştiriyoruz" diye konuştu.

 

BÜYÜK BİR FIRSAT KAÇTI

 

Kıbrıs görüşmelerine de değinen Erdoğan, "Doğu Akdeniz'de geçtiğimiz hafta maalesef büyük bir fırsat kaçırıldı. Bizim yapıcı yaklaşımımıza rağmen, Rum tarafının olumsuz tavrı sebebiyle adadaki anlaşmazlıkların çözümsüz kalmasından üzüntü duyuyoruz. Tarafların tutumları ortadayken kimi enerji şirketlerinin Rum kesiminin attığı sorumsuz adımların bir parçası olmaları kesinlikle anlayışla karşılanamaz" dedi.

 

3'ÜNCÜ NÜKLEER SİNYALİ VERDİ

 

Nükleer enerji konusunda da bilgi veren Erdoğan, "Akkuyu ve Sinop santrallerinin devreye girmesiyle enerji ihtiyacımızın en az yüzde 10'luk kısmını buradan karşılayacağız. Sinop Projesi'nde inşaata en kısa sürede başlamak istiyoruz. Son G20 toplantısında Japonya Başbakanı Abe ile de bunu etraflıca görüştük. Hatta üçüncü bir nükleer güç santrali projesiyle ilgili çalışmalarımızı şimdiden başlatmış bulunuyoruz" dedi.

 

 

KÖPRÜ OLUŞTURUYORUZ

 

Başbakan Binali Yıldırım da enerji güvenliğinin ancak birlikte ve tutarlı bir mücadeleyle sağlanabileceğini belirterek, "Enerji alanında aldığımız kararlarda sıfır toplamlı oyun yaklaşımını hiçbir zaman benimsemedik. Her zaman bölgemiz, komşularımızla işbirliği içerisinde 'kazan kazan' yaklaşımını ön plana aldık. Bizim açımızdan enerji bir ihtilaf değil, işbirliği alanıdır" dedi. Türkiye'nin bölgesel işbirlikleri çerçevesinde gerçekleştirdiği projeleri hatırlayan Yıldırım, "Türkiye, enerji geleceğimize bir köprü oluşturmaktadır" diye konuştu.

 

HİDROKARBON HER İKİ TARAFA AİT


Türkiye'nin, Doğu Akdeniz kaynaklarının Avrupa'ya ulaştırılmasında her zaman yapıcı bir rol oynamaya hazır olduğunu dile getiren Yıldırım, Kıbrıs'taki hidrokarbon kaynaklarının her iki tarafa ait olduğunu belirterek, "Türkiye kendisine ait ipso-fakto hakları ve Kıbrıs Türkleri'nin haklarını sonuna kadar koruyacak. Kıbrıs Rum liderliği tek yanlı arama işlemlerine başlamak yerine, yapıcı olmalı" dedi.

2023'TE YÜZDE 30'A ÇIKACAK


2023'te enerji sepeti içindeki yenilenebilir enerji payını yüzde 30 seviyesine ulaştırmayı amaçladıklarını dile getiren Yıldırım, nükleer enerjiyi de sepete dahil edeceklerini kaydetti.

 

 

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/enerji-ve-tabii-kaynaklar-bakani-albayrak-enerji-icin-anahtar-ulke-turkiye/857669

http://www.enerji.gov.tr/tr-TR/Bakanlik-Haberleri/22-Dunya-Petrol-Kongresi

http://aa.com.tr/tr/politika/bakan-albayraktan-yogun-enerji-diplomasisi-/859238

http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2017/07/11/turkiye-enerjinin-ipek-yolu